Název

Pracovní postup

1. Pracovní pomůcky k ušití velikonoční pipky nejsou náročné - PW set a stroj (kdo nemá, stačí tužka, nůžky a klidně můžete šít ručně). 2. Nařežeme si dva stejné čtverce, já jsem použila velikost 16 cm z tištěné velikonoční látky. 3. Z červené látky si nařežeme 5 čtverců o velikosti 6,5 x 6,5 cm.
4. 3 čtverce si přežehlíme na půl. 5. Jednu půlku sežehlíme do špičky. 6. Druhou půlku taky sežehlíme do špičky, ale na druhou stranu, takže dolů.
7. Asi tak nějak to vypadá po sežehlení špiček, použijeme je na šití hřebínku. 8. Zbývající dva čtverečky taky sežehlíme na půl. 9. I tady sežehlíme jednu půlku do špičky.
10. Druhou půlku však sežehlíme do špičky na stejnou stranu. 11. A ještě jednou složíme a sežehlíme, použijeme na šití zobáku. 12. Pro usnadnění další práce si jednotlivé sežehlené kousky na hřebínek na šicím stroji spojíme entlovacím stehem.
13. Kousky připravené na zobák složíme jeden do druhého. 14. Stejně jako hřebínek si je sešijeme entlem na stroji pro lehčí další manipulaci. 15. Takhle vypadá připravený hřebínek a zobák.
16. Dva připravené čtverce si složíme lícem k sobě. 17. Začneme sešívat spodní část čtverce, já jsem šila na šířku patky. 18. V rohu otočíme a pokračujeme v šešívání boku čtverce (je to vlastně přední část, kde všijeme zobák).
19. Když sešijeme část boční strany čtverce, vložíme připravený zobák mezi dvě látky. 20. Látky k sobě znovu přiložíme a zobák přišijeme. 21. Na koci boční strany otočíme a po otočení vložíme připravený hřebínek stejně jako zobák.
22. Látky přiložíme opět k sobě a přišijeme hřebínek. 23. Pipku jemně převrátíme na líc a koukneme, jestli jsme to přišili dobře. 24. Obrátíme znovu na rub a přečnívají kousek zobáku odstřihneme.
25. Odstřihneme i přečnívající kousek hřebínku. 26. V rohu sestřihneme kousek hřebínku, aby to v rohu nedělalo zbytečnou bouli. 27. Sestřihnutý kousek v rohu.
28. Poslední nesešitou část složíme sešitými švy k sobě. 29. Spojení švů si sešpendlíme. 30. Z každé strany si to kousek sešijeme.
31. Uprostřed nám vznikl otvor. 32. Tímto otvorem přetáhneme pipku na líc. 33. Po převrácení hezky srovnáme rohy.
34. A pipka je ušitá. 35. Otvorem, kterým jsme pipku převrátili na líc, budeme pipku plnit. 36. K plnění jsem použila duté vlákno. Molitanovou drť nedoporučuji, špatně se to plní, protože se to všude lepí a nemá potom hladký tvar, je to hrbolaté.
37. Pro další sešívání si pomůžeme a přidržíme si otvor špendlíkem. 38. Já používám k zašití otvoru krytý steh, který se používá na aplikace, ale je možné sešít na stroji. 39. Když použijete krytý steh, není spoj skoro vůbec vidět.
40. Jako oko můžeme použít knoflík, který přišijeme z obou stran najednou. 41. No a pipka je hotová, nic složitého to není.
Jen na ukázku, toto je můj koš se zbytky, ústřižky menší než 10 cm, kterými jsem se prokopala a použila k šití dalších pipek. Ukázky bloků z kterých budou taky pipky.