Halloweenská dýně

Pracovní postup

1. Pracovní pomůcky k ušití halloweenské dýně - šablony, tužka na překreslení šablony, špendlíky, nůžky (a samozřejmě stroj). 2. Šablony si v daném počtu obkreslíme na látku. 3. 6x tělo dýně, 2x list (tmavě zelený), 2x stopka (světlejší zelená makatá)
4. Stopku dáme líc na líc... 5. ... a sešijeme na patku, dole necháme otvor na přišití k tělu dýně. 6. Po sešití sestřihneme ke švu jen na půl (nevím, jak líp to napsat, snad je to dobře vidět na obrázku)
7. Snažíme se přetočit stopku na líc. 8. Otočená stopka s viditelným otvorem pro přišití k dýni. 9. Kousky dýně sešívám po dvou kouscích lícem k sobě vždy od špičky (spodní části) a použiju zpátečku proti párání.
10. I na konci, kde je rovná část, použiju zpátečku, jak já říkám - udělám hrk, hrk. 11. Citem v prstech přiložím dva sešité kousky dýně ve špičce, každý kousek založený na jinou stranu, aby na sebe dobře sedly. 12. Když cítíte, že dobře sedí tak je sešpendlete, aby neuklouzly.
13. Jehlu stroje zapíchneme do švu na šířku patky (aby nám vznikl pěkný střed) 14. Ušijeme dva, tři, stehy a vrátíme se zpátečkou a pustíme zpátečku a šijeme zase dál (aby se to ve špičce nepáralo). 15. Na konci, kde je rovná část, taky použijeme zpátečku.
16. Další dva kousky přišíváme stejně jako prvně, vpíchneme špendlík. 17. Ukázka, jak prochází špendlík z jednoho kousku do druhého (z místa styku švů do druhé dílu) 18. Znovu hezky sešpendlíme.
19. Zbývá udělat poslední šev. 20. Šešpendlíme poslední špičku (šev, spodek) dýně. 21. I tady sestřihneme ke švu jen napůl, u středu do ztracena. Teda já to tak dělám, že to sestřihnu, potom to nedělá takovou velkou bambuli, vypadá to lépe.
22. Sestřihnutí do ztracena. 23. Po sešití všech 6-ti dílků nám zůstane dírka na protažení na líc. 24. Takže pomalinku protáhneme na líc.
25. Protažená dýně na líc. 26. Posledním kouskem k dýni je list. Mezi dva kousky látky listu střihneme a vložíme oboustranný nažehlovací vlizelín. 27. Sežehlíme k sobě.
28. K sešití listu použijeme hustější entlovací steh. 29. Pro dotvoření žilek listu použijeme úzký, hustý entl. 30. List dýně i s žilkami. Žilky tvoříme libovolně, jak vám to přijde pod ruku.
31. Hotovo, můžeme plnit. 32. Jako náplň používám kuličky z dutého vlákna (viz fotka). 33. Takhle nějak vypadají v detailu.
34. A plníme... a plníme... 35. Pro naplnění špičky stonku použijeme třeba nůžky a vtlačíme tam kuličky. 36. Stonek si asi na šířku patky (0,75cm) v části dírky nehtem zarýhneme.
37. Tak nějak to vypadá po zarýhnutí a naplnění. 38. Vida, všechno máme hotové a teď už jenom skompletovat. 39. Kolem dírky u těla dýně si, třeba mizicím fixem, nakreslíme vzdálenost na patku pro přišití stonku.
40. Skrytým stehem se snažíme přišít zarýhnutý stonek k nakreslené čárce u dírky dýně. Jéje, je tomu vůbec rozumět? 41. Není skoro vidět, kde je to přišité, že jo? 41. Ze spodní strany přišijeme i list. Dáváme si pozor, aby se nit při šití nedostala na lícovou stranu.
A je hotovo. Koukejme, jak je to pěkná dýně, líbí se vám? A ještě z druhé strany. Nevím jak vám, ale mě se líbí. Tady je šablona ve 100 % velikosti i s přídavky na švy. Klikněte a otevře se vám soubor v PDF formátu.