Džínová patchworková taška

Pracovní postup

1. Připravíme si dva stejné díly. Můžou to být čtverce, či obdélníky. Každá strana může vypadat jinak, tak jsem to pojala já a toto je jedna ze dvou stran. 2. Budoucí druhá strana tašky. Já jsem šila z obdélníků, kde výška tašky je delší než šířka, ale rozdíl je minimální, jsou to skoro čtverce. 3. Až máme obě strany tašky připravené (fantazii se meze nekladou), tak přiložíme líc na líc a sešije spodní část od kraje ke kraji. Dále sešíváme boční části.
4. Než dojedeme ke spodní části, tak tu sešitou spodní část vložíme dovnitř... 5. ... a přešijeme všechny vrstvy najednou. 6. Po sešití vznikne efektní trojúhelník na lícové straně.
7. Kapsy dovnitř tašky jsem si udělala z jednoho dlouhého pruhu asi 140 cm, který jsem překládala podle potřebné velikosti kapsičky. Skládáme skoro jako harmoniku, ale nepravidelně. 8. Přišijeme boční části kapes (to jsou pruhy, jejichž sešitím docílíme velikosti přední části tašky). Všechno dohromady to bude sloužit jako podšívka. Poté přišijeme ještě části nahoru a dolů tak, aby výsledná velikost byla stejně velká, jako již hotové díly tašky. 9. V tomto užším pruhu jsem si udělala menší kapsičky, nehluboké. Takhle vypadají kapsy v rubové straně...
10. ... na líci. 11. Kapsy jsem si našila na obě strany tašky. Na jedné straně menší (hotová velikost 10,5) a na druhé trochu větší (hotová velikost 16,5). 12. Toto je rubová strana širších kapsiček. Vrchní kapsička je hluboká až dolů, proto není vidět rozložení ostatních kapes.
13. Hotové části podšívky i s vrchním a spodní pruhem připravené k sešití. Sešijeme část spodní části jen kousek z rohů (vznikne nám díra, otvor pro přetažení podšívky) a boční strany celé. 14. Toto jsou malé magnety, které jsem použila na sepnutí tašky. Pohled na magnety zepředu. 15. Pohled na magnety zezadu.
16. Přidržela jsem si magnet a mizicím fixem naznačila, překreslila hranu ohýbacích částí... 17. ...v tomto místě zakreslení jsem látku jemně a jen trochu prořízla páráčkem, abych získala otvor pro prostrčení ohýbacích částí (nožiček) magnetu do rubové části. 18. Nožičky magnetu zasuneme do dírek.
19. Pohled z rubové strany, kde musíme na nožičky přiložit plíšek pro začištění... 20. ...a nožičky zahnout směrem dovnitř. 21. Tento typ magnetu jsem používala poprvé a tak jsem nevěděla, jak na to. Původně jsem nožičky ohnula ven, ale zjistila jsem, že to není ono,...
22. ... protože na lícové straně se nožičky vytlačovaly ven a byly vidět a to se mi nelíbilo, tak jsem je znovu oddělala a ohnula dovnitř. 23. Jedna i druhá část magnetu... 24. ...a magnet spojený, zapnutý.
25. Připravíme si pásek, na který budeme přišívat uzávěr, zdrhovadlo, zip - jak kdo chce. Přižehlila jsem fixační mřížku (1 cm), abych boční část mohla přižehlit k sobě. 26. Papírek jsem odlepila... 27. ... a zůstala mi lepící vrstva na látce.
28. Pruh jsem sežehlila na půl a kraje s mřížkou jsem ohnula a sežehlila k sobě... 29. ... a je sežehleno. 30. Nahoře na ukázku jen uřezaný obdélník a dole již připravený, ohnutý a zažehlený.
31. Podšívku máme sešitou dole jen v rozích, ale boční strany celé. Takhle připravenou podšívku otočíme lícem dovnitř a natáhneme na tašku, kterou máme sešitou ze tří stran. 32. Přiložíme vrchní části až nahoru k sobě. 33. Mizícím fixem si zaznačíme místo, kde patří uši (kde se budou všívat) a lišta na zip. Je lepší použít metr a přesně si místo odměřit, ať je na všech stranách ucho na stejném místě.
34. Na tyto značky přiložíme uši, obdélník na zip a přišpendlíme. 35. Špendlíky si přichytíme i švy boční strany tašky a podšívky k sobě. 36. Všechno si to hezky srovnáme.
37. Já jsem si to napnula od kraje ke kraji a od prostřed jsem začala špendlit podšívku k tašce. 38. Tady je vidět záchytný špendlík uprostřed. 39. Sundala jsem rameno stroje a navlékla tašku s podšívkou, abych to mohla k sobě hezky sešít. K šití jsem použila trojitý steh (hop tam a zpátky a zase tam, určitě víte, co myslím :-)), aby to bylo opravdu pevné a přišité uši držely dobře, protože já osobně v tašce nosím pomalu půlku domácnosti :-))).
40. Tak a máme tady spodek podšívky, kde je třeba odšít rohy, aby to v tašce hezky sedělo. Od rohu si naznačíme, třeba mizícím fixem, stejnou vzdálenost na obě strany. Tzn. vlevo (není to dobře vidět) i nahoru (myslím na této fotce) 41. Značky musíme dát na sebe a tím nám vznikne roh, který budeme odšívat. Citem v prstech si najdeme styk švů a přišpendlíme si to, aby nám to po sešití hezky sedělo. 42. Pomocí pravítka a kolmých čar si nakreslíme čáru, po které budeme šít. Mělo by to být na obě strany stejné.
43. Takže jsme po čáře odšili a zbytečnou část odstřihneme a oentlujeme (já jsem to nefotila). 44. Podšívka je přišitá, rohy odšité, tak co nám zbývá? Už jen přetáhnout podšívku, zašít a vsunout do tašky. 45. Přišpendlíme si díru, která vznikla proto, aby se nám podšívka dobře přetahovala a sešijeme. Jindy přišívám ručně skrytým stehem, ale tentokrát jsem to trochu ošidila a sešila to na dva mm od kraje.
46. Pohled do tašky. 47. Přišpendlíme si vrchní část tašky a podšívku tak, aby se to mohlo prošít ( i přes uši a po celé šířce- kol, dokola). Prošívá se to proto, aby se pojistilo všití uší a aby podšívka držela uvnitř tašky (moje dedukce) 48. A šijeme kol dokola...
49. Na připravený obdélník na uzávěr si uzávěr přišpendlíme a přišijeme. 50. Hotová taška, no řekněte, není to tak těžké, že? A výsledek stojí za to.


Více fotek s pohledy na různé detaily najdete v rubrice Patchwork - různé. Nápad i realizace jsou moje a doufám, že vám tento fotoromán pomůže při šití stejné, či podobné tašky. Omluvte proto, prosím, mé vyjadřování, ale píšu to pro vás svými slovy a někdy je horko, těžko hledám. Někdy prostě nevím, jak to mám co nejsnáz napsat, aby to bylo pochopitelné.

Přeji pěkné šití..., Martina...