Flick - Flack

Pracovní postup

1. Připravíme si blok sešitím čtverců (já jsem volila velikost 8,5 cm už s přídavky, hotový čtverec byl 7 cm) i s olemováním. Lemovací proužky nemusí být tak široké jako čtverce (mluvím o míře už s přídavky), ale o 2 cm menší ( v mém případě 6,5 cm) a vyhneme se zbytečnému odpadu. 2. Takhle vypadá šablonka, kterou použijeme. Používám obyčejnou propisovací fólii. Tento čtverec je o 2,5 cm menší než ty, které jsme prvně sešívali. Takže tento čtverec byl v mém případě 6 cm. Centrofixem si zaznačíme čáry, jak můžete vidět na obrázku. Ta kratší část strany je 1 cm a uprostřed se čáry musí stýkat. Toto si zvldánete udělat samy, proto nepřikládám šablonku. 3. Nakreslené čáry se přikládají na sešité švy a šablonku celou dokola obkreslíme.
4. Přikládáme na každý styk čtyř čtverců a obkreslujeme po celé ploše ušitého bloku. 5. Po obvodu, kde je lem, se samozřejmě nescházejí čtyři čtverce, ale i tam šablonku obkreslíme, jak můžete vidět na fotce. 6. Po čarách, kterými jsme obkreslili šablonku, čtverce vystříháme.
7. Vystřihneme a položíme, jak jsme vystřihli, jak byl čtverec původně v bloku. 8. Druhým krokem je pootočení ve směru hodinových ručiček. Kolik pootočit je vidět na šipce na zeleném čtverečku. Tento čtvereček s šipkou jsem udělala pro lepší představu. 9.Pokračuji vždy po celé jedné řadě a skládám čtverce hned vedle sebe. Pěkně jedna řada po druhé. Tady vidíte vystřižěné čtverce třetí řady vedle sebe tak, jak byly na původním bloku...
10. ... a ještě jednou pro zoopakování si ukážeme, jak pootočit celou řadu... 11. ... a srazit k sobě. I tak se to dá dělat. Buď otáčet každý čtverec hned nebo po celých řadách. 12. Všechny čtverečky jsou vystřižené a otočené a můžeme znovu sešívat čtverce k době :-).
13. Sešiju si vždy čtverce jedné řady k sobě, jak je vidět na této foce (ale přiznávám, že špatně) a potom jednotlivé řady k sobě. 14. Tak a tady je už hotovo, všechny čtverečky jsou sešité a rázem máme nový blok Flick - Flack. 15. Pohled tak trochu do zákulisí - pohled na rubovou stranu.
16. Dalšímu zapracování se fantazii meze nekladou. Já jsem přišila další lemovací proužky. 17. Detailní pohled...


Já jsem v tomto případě zvolila ne zrovna vhodný materiál - džínovinu -, která je hodně tuhá, což by až tak nevadilo, ale velikost jsem udělala hodně malou. Jak ale můžete vidět, i tak se to dá zvládnout, člověk se s tím ale musí poprat. Protože já už vím jak na to, tak vím, že jsem pro vás nezvolila ani nejlepší vhodnou barevnou kombinaci pro představu, ale snad i tak je to dost názorné. Jestli najdete nějakou chybičku, či nesrovnalost, nebo vám nebude něco úplně jasné - dejte mi, prosím, vědět. Všechny vaše názory přivítám, protože ono opravdu není zrovna snadné najít správné slova pro popsání konkrétního úkonu. Není nad to, když to člověk může vidět na vlastní očka.

Přeji hodně úspěchů všem, kdo se do šití Flick - Flacku pustí... a pěkný výsledek..., Martina