Košíček z pletené šňůry

Pracovní postup

1. Košíčky se šijou z takové pletené šňůry, kterou vidíte na obrázku. Nevím, jak se jí jinak říká, ale je tam napsáno "Pletená šňůra" a vyrábí ji firma DAJPP s.r.o. Těžko se měří, kolik budete potřebovat, ale co jsme odzkoušely s kamarádkama, tak na jeden košíček je potřeba tak 10 m. Ale to je různé, protože na menší mi stačilo jen 6m. 2. K šití potřebujeme tuto šňůru a látku, kterou řežeme pod úhlem 45°, takže tzv. šikmý proužek. Vezmeme si konec (resp. začátek) šňůry a proužek, který se snažíme na konci šňůry omotat a tím pádem zakrýt nepěkné čouhající nitky, roztřepený konec. 3. Takhle nějak vypadá dobře schovaný škaredý konec šňůry.
4. Na začátku si omotám kousek šňůry dopředu. 5. Na konci, aby se mi to neodmotalo, tak to přichytím nějakým kolíčkem, klamerkou (nevím, jak tomu doma říkáte). 6. Tady je trochu vidět, jak se to motá, že je to točené pod úhlem...
7. Tak a můžeme začít šít...teda nejdřív smotat začátek... 8. ...a můžeme to strčit pod stroj. K sešívání používám trojitý entlovací steh, který se používá na přišívání gumy. 9.Ještě jednou se mrkněte, jak se to motá...
10. ... tady je to trochu lépe vidět a taky je lépe vidět ta šňůra. 11. Vždycky si to na konci zajistím tím kolíčkem, protože by se to odtáčelo. Až došívám ke kolíčku, tak si vezmu další proužek, navážu na ten předchozí a motám dále. Navazovala jsem zprvu pomocí tuhého lepidla, ale časem se to naučíte a budete to jen přikládat, obtáčet a půjde to samo. 12. Každý šikmý proužek si až do konce omotám a připravím k šití.
13. A teď už jenom motáme a přišíváme omotané pruhy dokolečka. A jak velké kolečko? To záleží na tom, jak velký košíček budeme chtít ušít. 14. Po ušití požadované velikosti dna začneme tvarovat košíček do výšky tak, že už ušité kolečko levou rukou zvedneme a opřeme o stroj a už budeme šít pod tímto úhlem, jak vidíte na obrázku. 15. Ještě jeden pohled z druhé strany pro lepší představivost.
16. Jestli budeme chtít zpracovat na košíčku ouško, tak si musíme označit místo, kde budeme ouško šít. V tomto případě nebudeme přišívat šňůru hned vedle už té přišité, ale necháme ji krapet delší. Takže když chceme šít ouško, musíme zakončit šití (buď zpátečkou nebo zapošitím, které mají některé stroje). Vyndáme ze stroje a mimo stroj si nachystáme velikost ouška a znovu dáme pod stroj a opět zpátečkou či zapošitím začneme pokračovat v těsném přišívání šňůry. 17. Na druhé straně si naznačíme, kde bude druhé ouško. Já jsem použila mizicí fix. Nejdříc jsem si označila střed a od něj do stran kraje uší. 18. Naznačené části dáme k sobě a můžeme přišít ouško.
19. Tady je vidět, že jsem už začali šít šňůru těsně vedle sebe. 20. Detailní pohled na místo, kde bude druhé ouško. Je zde nepatrně vidět naznačení mizicím fixem. 21. Pohled na hotové ouško. Já jsem na ucho použila tří řad.
22. Konec necháme delší, abychom mohli udělat nějaké pěkné, zdobné zakončení. 23. Pěkným zakončením jsem myslela, že i konec zašijeme do kolečka (nebo můžete vymyslet něco jiného),... 24. ...které můžeme různě naaranžovat a přišít. Vypadá to moc hezky a dá se s tím pohrát, že na každém košíčku to může být jiné.
25. Použila jsem na dokončení i aplikace ve tvaru Jo-Jo koleček a lísteček jsem ušila dle vlastní fantazie. Košíčku to teprve dodá správný šmrnc.


Snažila jsem se vám tady popsat, jak jsem košíčky šila já. Netvrdím, že je to ten nejlepší postup, ale protože jsem na žádném kurzu nebyla a jsem v tomto spíš samouk, fotila jsem košíček přímo při šití. Touto metodou se mi to šilo dobře a jestli snad někdo má metodu lepší nebo nějaký trik, nebudu se zlobit za jakoukoliv připomínku, nápad či radu - za všechno děkuji předem. Někomu se může zdát, že to píšu jak pro blbce, že to je přece jasné, ale protože jsem pracovala v galanterii se speciálním zaměřením na patchwork, tak dobře vím, že je spousta žen, které PW nesmírně baví, ale potřebují věci vidět prostě opravdu polopatě a proto dělám fotoromány opravdu "krok po kroku" a dělám to moc ráda, protože vím, že jsou opravdu využívány a dá se podle nich šít.

Přeji hodně úspěchů všem, kdo se pustí do šití košíčku z pletené sňůry a pro první šití pevné nervy a hlavně nevzdávat to..., protože výsledek stojí za to, Martina

Ještě k pletené šňůře - nevím, kde je všude prodejná, ale firma DAJPP s.r.o., sídlící v Bolaticích, nabízí i prodej v menším množství (než je 200 m na špuli) buď osobním odběrem nebo zásilkou. Jestli do toho můžu mluvit, doporučuji pro skvělou cenu odběr celé špule, kterou určitě vyšijete, protože se tím dají ušít určitě i jiné věci jako - podložky pod hrnce, předložky na zem ze starých oděvů, klobouky na hlavu, tašky a jiné a jiné věci, fantazii se přece meze nekladou - nebo se s kamarádka rozdělíte. Až si sňůru budete objednávat - je to PAD pletená šňůra s jádrem (polyamidová), barva bílá, průměr 4 mm v návinu 200 m na cívce (jak já říkám "na špuli"). Tak to je ke šňůře asi vše, teď už opravdu jen objednat a začít šít ;-)...