Nažehlovací papír

Pracovní postup

1. Na speciální papír si vytiskneme požadovanou fotku. Já jsem si oskenovala obrázek z pouzdra, trochu ořezala, abych neměla zbytečnou spotřebu barvy. Je možno vytisknout jakoukoli fotku, či obrázek. 2. Po vytisknutí jsem si obrázek obstřihla. Ale nemusela jsem. Mohla jsem obrázek oskenovat a neořezat a potom bych obrázek vystřihla do obdélníčku. To je ale pěkné, když se to zapracuje do PW a vlastně olemuje jinou látkou. Snad mi rozumíte. 3. Po obstřihnutí jsem obrázek položila na líc látky obrázkem dolů. Nahoře zůstala neprůhledná vrstva, papír.
4. Tlakem (píšou tíhou 20 kg), na nejvyšší teplotu bez použití páry jsem obrázek nažehlila po dobu 10-ti s v jednom směru a 5-ti ve směru druhém. Po obrázku se nemá žehličkou jezdit sem a tam. 5. Asi po 5-ti minutách, když obrázek vychladne, se dá neprůhledná vrstva hezky sloupnout. 6. A je to... Obrázek je na světě. Jen ještě nemám zkušesnosti s praním :-(, takže uvidíme, snad to nějakou dobu vydrží. Je to foceno s bleskem, tak to vypadá takové bledé, ale barvy jsou věrné originálu. To je ten věčný problém s focením.


Kdo by si to snad chtěl vyzkoušet, tak jsem oskenovala obal, abyste věděli, co v prodejně chtít. Toto balení od firmy Canon obsahuje 10 archů formátu A4 za cenu 329,- Kč. Na internetu, když jsem něco takového hledala, tak se ceny hodně lišily a někdo prodává za tu cenu balení jen se 4 aršíky, což je teda nářez. Myslím si, že 33,- korun za A4 není taková hrůza. Samozřejmě musíme počítat i náplň do tiskárny, ale i tak to není moc. Ve fotoateliérech to totiž na donesený materiál dělat nechtějí a sami nepoužívají bavlnu, ale nějakou směsku a to třeba pro PW není zrovna nejlepší, že jo. Je dobré si dopředu rozmyslet, jestli využiju plochy celé stránky nebo třeba jen čtvrtinu. V prvním případě je to v pořádku, ale v druhém je lepší si z archu odstřihnout velikost, která mi bude stačit, protože papír je podruhé nepoužitelný. Což znamená, že může projet tiskárnou jen jednou, aspoň to tam píšou, že ztratí ty vlastnosti. Jo a kde tento papír sehnat? Nejlépe tam, kde se prodávají fotopotřeby a potřeby do počítače nebo juknout na internet, ale to je potom zase o poštovné dražší, zvažte sami... Tato technika nám nabízí velké využití - můžeme dětem ozdobit trička, polštářky a vlastně všechno, na co může přijít žehlička a je z textilu.


Obal Jejich fotopopis Možnost využití


A co vám dámy můžu přát? Jestli se rozhodnete vyzkoušet tuto techniku, tak ať se vám dílo povede dle vašich představ. Můžete vyrobit krásné dárečky a své blízké obdarovat něčím originálním, co nikde nekoupí a co jim udělá určitě velkou radost... Tak do toho... Zase někdy ahoj Martina