Babiččina zahrádka šitá na stroji - Y šev

Pracovní postup

1. Podle šablony obkreslíme šestiúhelník na látku. Necháme si přídavek na šev 0,75 2. Dva šestiúhelníky přiložíme lícem k sobě. V rohu zapíchneme špendlík směrem dozadu (na druhou stranu), kde taky projde nakresleným rožkem, a vrátíme zpátky dopředu. Ve vedlejším rohu to uděláme stejně. 3. Vložíme pod patku a začneme šít od vpíchnutého špendlíku. Já to dělám tak, že zapíchnu jehlu v místě vpichu špendlíku a špendlík vytáhnu. Začneme šít - uděláme tak dva, tři stehy, zpátečkou se vrátíme zpátky a od rožku zase šijeme dopředu.
4. Šijeme po čáře, pokud jsme si neodřezali přesný přídavek 0,75. Pokud jsme to řízli podle pravítka přesně, tak stačí šít na patku a po čáře jedete automaticky. 5. Končíme v místě vpichu špendlíku v druhém rožku. Dojedeme ke špendlíku, použijeme zpátečku a kde skončíme, to už je jedno (stačí dva, tři stehy). Důležité je, aby ten rožek byl zafixovaný, aby se nepáral, proto ta zpátečka, protože s šestiúhelníky budeme různě otáčet a potřebujeme, aby to v rozích drželo. 6. Tady můžete vidět, jak je to začištěné, "zazpátečkované" v levém rohu...
7. ... a v pravém rohu. Nitku odstřihávám tak cm, dva... 8. Vlevo jsou dva sešité šestiúhelníky a vpravo připravený k přišití. 9. Dáme šestiúhelníky líc na líc.
10. Zase vpíchneme špendlík v rožku a přepíchneme na druhou stranu v místě, kde je rohový steh... 11. ...a vypíchneme opět v nakresleném rožku. 12. Propíchneme zpátky dopředu a zajistíme špendlík.
13. V druhém rohu zase píchneme v nakresleném rožku... 14. ...přepíchneme na druhou stranu do nakresleného rožku a přepíchneme zpátky dopředu, jak už jsem to dělali nejednou. 15. Našpendlené, připravené k šití.
16. Při vkládání pod patku musíme dát pozor, aby se nám to někde neshrnulo. Potom by se mohlo stát, že bychom to někde mohly přešít. 17. A zase jedeme po čáře k druhému špendlíčku. Hlavně na začátku i na konci nesmíte zapomenout použít zpátečku, to každopádně. 18. Chybí nám přišít druhá strana...
19. Chytneme ještě nesešitou stranu... 20. ...srovnáme... 21. ...a stejným způsobem budeme špendlit.
22. Propíchnout... 23. ...sešpendlit... 24. ...asi tak nějak.
25. Ještě jednou připomínám urovnání látky pod patku, je to důležité. 26. V rubové straně můžeme zažehlit, sežehlit či rozžehlit několika způsoby. Tady je sežehlení do vějířku. 27. Nebo můžeme z části rozžehlit a z části zažehlit na jednu stranu.
28. A další způsob. Je to pořád jeden, stejný Y šev. 29. Stejným způsobem přišíváme další a další šestiúhelníky. Přiložit další lícem k sobě a přišít jednu stranu. 30. Chytit další stranu, srovnat...
31. ...přišpendlit, sešít... 32. Pohled na rub. 33. Pohled na líc, kde už máme sešité čtyři šestiúhelníky.
34. Trochu detailu na rohy... 35. ...a na jeden roh, tzv. Y šev. 36. Není to dost dobře vidět, ale zažehlila jsem to ve směru hodinových ručiček a středový šestiúhelník jsem nechala celý.
37. Pohled na líc už se sedmi šestiúhelníky. 38. A můžeme přišívat další a další a tvořit různé vzory. Já jsem babiččinu zahrádku použila na ušití vánoční deky pod stromeček.


UFF, tak to byl zatím asi nejhorší fotoromán na popsání. Omlouvám se, jestli máte pocit, že je to přehnané, že se v některých místech opakuji, ale cítila jsem, že to tak má být, že vám to tak musím popsat. Taky se omlouvám všem, kdo tomu nebudou podle mého vyjadřování rozumět a vůbec se nebudu divit, protože najít ta správná slova je někdy fakt hrozně těžké. Budu jen doufat, že tento fotoromán nebude k ničemu a pomůže vám naučit se Y šev, který není těžký, ale vím, že se ho některé z vás bojí a některé ho neumějí.

Máte-li připomínky nebo nápad, jak to lépe popsat, budu ráda, když se mi ozvete.

Přeji všem pěkné a úspěšné šití, Martina