Obal na krabičku na papírové kapesníky z Lídlu
(velikost krabičky 21,5x11,5x8 cm)

Pracovní postup

1.Připravíme si kšandy, jak tomu říkám já. Já jsem je kombinovala s červeným proužkem... 2. ..., ale nemusíte, můžete použít jednu látku. Šablona na kšandy, kterou najdete dole na stránce je už s přídavky, takže stačí obkreslit. 3. Připravíme si dvě přední strany. Já jsem použila obrázky, ale nemusíte. Velikost s přídavky je 23,5x10 cm
4. Na boční strany si připravíme opět dva kousky - velikost s přídavky 13,5x9,25 cm 5. Dno krabičky je velké 23,5x13,5 cm 6. V tomto pořadí si připravíme jednotlivé díly...
7. ... a sešijeme k sobě. 8. Podle vzniklého dílu si ustřihneme nějakou výplň, střední vrstvu. Já mám osvědčený sakon (mám ho ráda, protože je z jedné strany nažehlovací), ale může být vatelín, termolín, hrubší vlizelín - záleží na vás. Tvar to bude držet, protože to bude obepínat krabičku. 9.A stejně tak si podle vzniklého dílu vytřihneme podšívku.
10. Ze všech tří vrstev si uděláme sendvič a prošijeme, jak budeme potřebovat, jak kdo chce. 11. Stejně tak si připravíme i prostřední vrstvu na boční strany o velikosti 13,5x9,25 cm... 12. ... sakon přižehlíme...
13. a řízneme i podšívku stejné velikosti - 13,5x9,25 cm. 14. Pod úhlem 45° si nařežeme šikmé proužky na lemování celé krabičky. Já řežu 3,5 až 4 cm. 15. Jako první olemujeme boční strany. Přišijeme líc na líc...
16. ... sežehlíme... 17. ... a zahneme do rubu. 18. Přišijeme. Já přišívám tak, aby to nebylo na líci vidět, takže ve stínu.
19. Šikmý proužek na olemování celé krabičky si sešiju dopředu. Tak, abych měla asi tak tři metry? Nevím, neměřila jsem to, ale když se kousek odstřihne, tak je to lepší, než kdyby kousek chyběl ;-). 20. Rozžehlíme, stačí rozrýhnout, a odstřihneme špičky, které nám tam zůstanou. 21. Najdeme si místo, kde končí kšanda a začíná přední díl a v tomto místě přiložíme rub na rub (takže budou líce venku) boční díl.
22. Boční díl nám bude přesahovat 0,75 do spodního dílu, ale jen teď po přiložení. 23. Přiložíme nebo si připevníme šikmý proužek v těchto místech. Mám vyzkoušeno, že šeříznutí je lepší v tomto směru. 24. Šít ale začneme až v místě, kde ukazuje tužka. Nikdy jsem to nijak neměřila, ale je to asi v půlce předního dílu. Nezapoměňte zazpátečkovat.
25. Tady nám tužka ukazuje, kde končí přední díl a začíná spodní díl a... 26. ... my v tomto místě zapíchneme jehlu a budeme točit. 27. Zvedneme patku a levou rukou chytneme dole boční díl, pravou rukou vrch a ten ten spodní, boční díl budeme točit směrem doprava. Nevím, jak to jinak popsat. Zkuste se podívat dobře na fotky a tam je to hezky vidět, odkud kam se posune olemování bočního dílu.
28. Takže otočíme... 29. ..., srovnáme a dáme patku dolů. 30.A dál na patku přišíváme šikmáč.
31. Zase nám bude nadbývat 0,75 cm, ale my budeme šít jen k místu, kde přechází spodní díl na přední. 32. No a v tomto místě budeme zase točit. Točíme stejným spůsobem - spodní díl točíme zase doprava. 33. Mělo by vám to vyjít tak, že po otočení bude boční díl končit v místě, kde se schází přední díl s kšandama.
34. Když se budeme blížít k místu, kde začíná šikmáč, ale není přišitý, tak asi 5-6 cm předtím zapošijeme a dáme mimo stroj. 35. Tam, kde začíná šikmáč, tak si naznačíme 0,75 cm. 36. Srovnáme si to a zaznačíme si to na spodní díl.
37. Není to moc vidět, ale je "tam" ta značka. 38. Značku přeneseme na druhý konec šikmáče. 39. V místě značky vedeme čáru pod úhlem 45°.
40. A ještě jednu ve vzdálenosti 0,75 směrem k druhému konci a odstřihneme. 41. Dáme líc na líc, sešpendlíme... 42... a sešijeme.
43. Opět rozrýhneme a odstřihneme vzniklé špičky. 44. Vsuvka - když přišíváme kulatinky na kšandách, tak si to nejdříve nacvikáme. 45. No a když máme sešito, rozrýhnuto a odstřihnuto, tak přišijeme na patku i zbývající kousek.
46. Šikmáč přehneme k látce... 47. ... a přehneme ještě jednou do látky. 48. Já to přišívám ručně skrytým stehem.
49. Kulatinky opět před šitím nacvikneme, nastřihneme. 50. Na kšandě potom na jedné straně přišijeme knoflík a na druhé vyšijeme dírku. Na druhé kšandě to uděláme stejně. Je to po zapnutí do kříže a myslím si, že to vypadá hezky. Viděla jsem totiž, že to některá udělala tak, že na jedné kšandě vyšila dírky a knoflíky na druhé, tím pádem to nebylo překřížené a mě se to tolik nelíbilo. 51. Zasadit krabičku, vytáhnout kapesníček a můžeme smrkat...
Střih ve formátu PDF pro vás...
Čáry na střihu si, prosím, nevšímejte, je to pouze moje poznámka.


Jak si vypočítat, jak velké řezat díly? Je to jen moje teorie a zkušenosti, třeba budete mít lepší. Když má krabička (viz krabička z Lídlu) po změření míry 21,5x11,5x8 cm, přidám si rezervu 0,5 cm - 22x12x8,5 cm a nakonec si přidám na švy (jak jinak, než 0,75 na jednu stranu), takže 1,5 cm. Výsledné míry jsem postupně už uvedla v návodu - 23,5x13,5x10 cm. Jen na boční straně na výšku přidáme jen jednou 0,75, protože nahoře se to začišťuje jen tím šikmým proužkem, už se nic neodšívá, tak by vám to nadbylo, jak se mi v začátcích stávalo.

No a je hotovo. Když jsem si to po sobě pročítala, tak nevím, nevím, kdo to podle těchto blábolů ušije :-(. Přijde mi, že je to, co fotoromán, tak těžší k popsání. Snad se to dá podle toho ušít. Takže pevné nervy, ostrou jehlu a klídek prosím, moc na mě nenadávejte ;-)... Fotoromán jsem udělala na přání více lidiček, kteří mě o to požádali, omlouvám se, že to tak dlouho trvalo.
Pěkné šití přeje - Martina