Frňákovník...

... je elegantní obal na papírové kapesníčky. Jak já říkám "taková malá frajeřinka do kabelky". Tentokrát jsem pro vás připravila fotorománu verze dvě - rychlou v pár krocích a druhá je opět krok po kroku. Vyberte sobě sami tu, která vám vyhovuje.


Rychlý pracovní postup v šesti krocích

1. Nachystáme si tři obdélníky o velikosti 15x17 cm. Jeden z látky, druhý ze střední vrstvy (já používám ráda sakon, ale může být tenký vatelín, či co vás napadne) a třetí z podšívky. Taky budeme potřebovat dva proužky na olemování 15x3,75 cm (můžete použít hotový šikmý proužek), které nemusí být šikmé. 2. Připravíme si sendvič. 3. Na kratší strany přišijeme lemovací proužky.
4. Olemujeme. 5. Složíme do středu, kraje založíme dovnitř a sešijeme. Můžete začistit. 6. No a hotovo...
Pracovní postup - krok za krokem

No a pro ty, kteří to potřebují podrobněji, je tady můj obvyklý fotoromán.

1. Nachystáme si tři obdélníky o velikosti 15x17 cm. Jeden z látky, druhý ze střední vrstvy (já používám ráda sakon, ale může být tenký vatelín, či co vás napadne) a třetí z podšívky. Taky budeme potřebovat dva proužky na olemování 15x3,75 cm (můžete použít hotový šikmý proužek), které nemusí být šikmé. 2. Sakon je nažehlovací, tak ho nežehlíme na vrchní látku. Jinou střední vstvu můžete přilepit a nebo vůbec ne, záleží, jak si kdo troufá. 3. Protože sakon má nežehlovací stranu jen jednu, podšívku si přilepím lepidlem.
4. Na kratší strany přišijeme lemovací proužky. Samo, že líc na líc. 5. Já jsem zvyklá šít všechno na patku... 6. ... 0,75 cm od kraje.
7. Sežehlíme proužky do stran... 8. ... takhle to vypadá z rubové strany. 9. Já jsem hodně pohodlná a jsem ráda za každou věc, co mi ušetří čas a podpoří přesnost. Jednou z těch věcí je fixační mřížka. Centimetrovou mřížku nažehlím na kraj lemu.
10. Fixační mřížka je lepidlo na papíru, které se žehlením přenese na látku. Používá se k lemování, zahýbání... Fantazii se meze nekladou. 11. Můžete v galanterii koupit na metry nebo v kotoučku a nebo si objednat na internetu. 12. Papír hned neodlepuji, protože mi pomůže dále zahnout po celé délce stejně.
13. Asi takhle... 14. ... a ještě jednou. 15. Teprve teď odlepím papír.
16. A tady je trochu vidět, jak se lepidlo přeneslo na látku. 17. Teď už jen přežehlíme, tím zafixujeme... 18. ... a potom to hezky drží. Nemusíme ani špendlit, ani stehovat (vím, že to některé dělají) a máme to hezky přesné.
19. Přišívám ve stínu delším stehem (3,5, ale každý stroj to má jinak dlouhé - prostě není 3,5 jako 3,5) 20. Tady je vidět, jak je to v rubové straně přesné. 21. Naznačíme si polovinu na obou stranách.
22. Složíme olemování z obou stran k naznačené půlce. 23. Na krajích to asi 0,75 cm založíme dovnitř. 24. K sešití používám trojitý steh, uprostřed (jak já s oblibou říkám - hop, hop, hop..., hop, hop, hop...).
25. Dovnitř zahneme na obou krajích. Já si to nijak nešpendlím, skládám to pod strojem, jde to celkem dobře, jen to chce možná natrénovat, záleží... 26. Takhle to vypadá po sešití. 27. Ještě to začistím...
28. ... přetáhnu na líc... 29. ... a je hotovo. 30. Když se dají dovnitř kapesníčky, tak to pěkně drží tvar a "vyplní" se to.


Frňákovníky se dají šít do nekonečna a pokaždé budou vypadat jinak. Stačí použít třeba jinou látku na olemování a už je jiný. Tady jsou na ukázku některé z nich...
Doufám, že i tentokrát jsem pro vás připravila něco zajímavého, co budete moci ve volné chvilce ušít, někoho obdarovat a udělat radost. Je to jednoduché, rychlé a efektní. Tož pěkné šití a hodně překvapených obdarovaných.

Zase někdy ahoj, Martina...

23.6.2011