Vypracování rohů použitím přetažení podkladové látky na líc, použití fixační mřížky...

Když potřebuji cokoli (prostírání, deku, obal na knihu, či jiné...) olemovat a mám na zádíčka látku, která bude ladit i na líci, tak použiju ráda tuto metodu. Když ale používám na zádíčka bílou, či nějakou úplně jinou, nehodící se, lemuji šikmým proužkem (na rovné části může být rovný).


Pracovní postup

1. Topík položím na podkladovou, "zádíčkovou" látku a ořežu kolem dokola na šířku (podle toho, jak chceme lem široký) 2 cm. Takže zadní látka bude o 4 cm větší v obou směrech. Potom po celé délce lem složíme napůl... 2. ...asi takhle. Já to kol dokola přežehlím. 3. A teď zase nevím, jak to popsat, budete muset koukat na fotku. Když to složím, tak v rozích odstřihnu takový obdélníček, aby to nebylo po přeložení moc baculaté.
4. Snad je to dobře vidět 5. Na všech stranách (u všech rohů), pořád stejně v protisměru hodinových ručiček. Nic zrcadlově, musí to být na všech stejně. 6. Teď si do rubu toho složeného přižehlím fixační mřížku. Kdo nemá, nemusí, může stehovat, špendlit nebo jak chce, třeba nic.
7. Fixační mřížka je naprosto úžasná věc. Je to vlastně papír, na kterém je lepidlo ve tveru mřížky. Položí se to lepidlem na látku a přes papír se to přežehlí. 8. V takovém balení se prodává - 100 m, ale v galanteriích i na metry. Já kupuji u Stoklasy celou stovku. Je v různých šířkách - 1, 1.5, 2, 3 cm. 9. Přežehlením se lepidlo přenese na látku. Potom se sloupne papír a je to. Budeme ještě jednou zahýbat.
10. Když potom přiložíme látku, kde je lepidlo na druhou látku a přežehlíme, tak to hezky drží a nemusíme už stehovat a nic. Takže jsem ještě jednou zahla už složený lem a přižehlila. Vlevo je ještě něpřižehlený lem a vpravo na fotce už přižehlený. 11. Dostali jsme se k rohu. Lem jsem přižehlila až k rohu a teď budeme skládat... 12. ...rožek složíme směrem doleva...
13. ... a teď zase složíme lem směrem dolů (jen podle tohoto obrázku, třeba budete pracovat vzhůru nohama, že jo a to potom bude naopak )... 14. ... a ještě jednou a pěkný rožek je na světě... 18. ... a budeme pokračovat k dalšímu rohu až budeme mít všechny rohy hotové. Nakonec to v krajíčku přišijeme, jak můžete vidět na fotkách jiných výrobků níže. Omlouvám se, ale prošití jsem zapomněla vyfotit.


Tady je ukázka pár rožků...

Na těchto prostíráních jsem ještě fixační mřížku nepoužívala a pěkně jsem si to stehovala. Na tom kávičkovém podkafíčku jsou ještě vidět vpichy.Tady prozměnu vidíte, že stejných způsobem dělám někdy i rohy u dek. I u šestihranu.A toto jsou jedny z posledních výrobků, kde jsem tento způsob olemování použila a už jsem i využila úžasnou fixační mřížku.No, tak já nevím, jestli to z těch mých blábolů vůbec pochopíte :-(. Hlavně si dejte pozor, ať mřížku správně přiložíte na látku, abyste si nepřižehlili lepidlo na žehličku (to by byla menší tragédie). Doufám, že se moje vypracování rohů bude někohmu hodit. Ať nám šije nit ;-)..., mějte se krásně, Martina20.10.2011