Etue do kabelky

Budeme potřebovat nějakou pěknou látku, která bude na líci, něco na podšívku a taky nějakou výztuž (já používám ráda sakon, protože se přižehlí, ale může být - vatelín, termolín, cokoli, ale je lepší, když je to měkčí). Taky magnetek nebo něco na zapínání, velký patentek, knoflík... No a kdo chce poutko s karabinkou, tak karabinku. To je asi tak vše, když nepočítám stroj, nitě, nůžky špendlíky a pod. :-D...

Pracovní postup

1. Vystřihneme si přední díl - hezká látka, podšívka a výplň. Šablonu obkreslím a při stříhání nechávám cca 0,75 přídavek navíc. Toto udělám na všech dílech. Jen výztuž stříhám tak, že už vystřižený díl z látky na ni položím a obstřihnu podle něj. Značit budeme později. 2. Na podšívce si naznačíme spodní záševky. V šabloně mám dírky, aby se to lépe značilo (viz střih nebo obr. 8). 3. Stejně tak si nastříháme zadní díl - hezká látka, podšívka, výplň.
4. Tentokrát si spodní záševky naznačíme na pěkné látce. 5. Protože používám sakon, tak si ho na podšívku zadního dílu přižehlím. Pokud máte jiný materiál, můžete použít lepidlo nebo spendlíky. 6. Přižehlím si ho i na pěknou látku předního dílu.
7. Rázem mi zbyly jen čtyři díly. Díly, na kterých je výztuž, budou magnety, proto jsem je chtěla střední vrstvou vyztužit. 8. Tady je vidět, jak jsem si udělala dírky, přes které si označím místo, kde bude magnet nebo místo, kde bude končit záševek. 9. Na sakon si přiložím šablonu. Už nebudu obkreslovat celou šablonu,...
10. ... na zadním díle si naznačím, kde budou záševky a magnet... 11. ...stejně tak i na předním díle. 12. Tady je vidět, jak hezky projde dírkou i fix na CD 0,5. Jen lehce naznačím, aby se neprosákl až na látku.
13. Naznačené záševky. 14. A tady je vidět naznačené všechno - záševky i magnet. 15. Karabinka a magnet. Magnet je ze čtyř dílů.
16. Na tečku, kde má být magnet (je vidět uprostřed té díry) si položím zadní díl magnetu a vyznačím si, kde budou dírky pro prostrčení magnetu... 17. ...asi tak nějak... 18. ...na přední i zadní díl.
19. Položíme si líc na líc přední díl etue... 20. ...a v zakulacené části sešijeme. 21. Na krajích hodíme zpátečku, aby se to při další práci nepáralo.
22. Než to přeložím, tak si to zarýhnu, lépe se to srovná pro prošití. 23. Nemusí se to sežehlit, stačí zarýhnout. 24. Protože je to kulaté, tak to musíme co kousek nastřihnout, aby to při obrácení nepnulo.
25. Tak a přehodím podšívku dozadu, (převrátíme, otočíme? Někdy fakt nevím, jaká slova použít.). 26. Na patku prošijeme. 27. Vidíte, hezky nám to drží.
28. Otevřeme si přední díl... 29. ... a vyznačené dírky pro magnet prostřihneme. Já používám páráček. 30. Z líce prostrčíme spodní díl magnetu. To je takový ten hrubší.
31. Než prostrčíme zadní díl magnetu, tak si tam dáme nějaký kousek na další vyztužení. 32. Kdysi jsem dávala nožičky magnetu dovnitř, ale když se to tím kouskem vyztuží, tak můžou jít ven. Prý to tak patří, ale to je na každém z nás. 33. A máme jednu část magnetu ;-).
34. Podle naznačení si odšijeme záševky... 35. ...a to na všech dílech. 36. Už se nám to tvaruje.
37. Vytvarovaný zadní díl. Tady máme ještě podšívku zvlášť. 38. A stejně, jako na předním díle... 39. ...přiděláme magnet i na zadní díl.
40. Přiložíme k sobě líce pěkných látek. 41. Záševky si pěkně srovnáme. 42. Podšívku si odhrněte, budeme sešívat jen část dna lícových látek, aby to bylo na lícové straně pěkné.
43. Špenlíky si naznačíme část, kterou sešijeme. Je to rovná část dna etue. Na krajích zazpátkujeme. 44. Podšívku předního dílu si zase pěkně srovnáme, jak patří a nachystáme si to na další sešití. Nevím, jestli je to tady dost dobře vidět, takže - líc na líc pěkná látka a líc na líc podšívka. Zní to složitě, ale uvidíte, že to ani jinak nejde. 45. Musíte si srovnat záševky. Já se snažím dát je tak, aby byly na každé straně stejně hrubé, aby nebyly jen na jedné straně, ale to si budete muset vyzkoušet, toto se fakt špatně popisuje. Můžete si to pro lepší šití sešpendlit.
46. Teď sešijeme etue dokola, takže sešijeme ostatní, co jsme v bodě 43. nesešili. 47. Začínáme sešívat asi v tomto místě. Začínáme sešívat v místě, kde jsme zazpátkovali to dno krásných látek. Začneme sešívat kousek ještě přes to zpátkování :-( rozumíte? :-D 48. Kdo chce poutko s karabinkou, uřízne si proužek 10 x 4 cm.
49. Sežehlíme dovnitř... 50. ... sešijeme v krajíčku... 51. ...osadíme karabinku a na druhém konci od karabinky si to sešijeme, lépe se nám s tím bude pracovat a krabinka nám už nevypadne.
52. Karabinku vložíme někde v těchto místech. 53. A máme to sešito. 54. Ten kousek nesešité podšívky nám bude setačit k přetažení na líc.
55. Pěkně si našpendlíme kraj klopy (mělo by se to prostříhat, ale protože ta kulatina není tak velká, tak to nedělá takovou neplechu a já neprostřihávám) a budeme sešívat v krajíčku... 56. ...tak 2 mm od kraje... 57. ...hotovo.
58. Teď nám už zbývá jen sešít podšívku... 59. ...já používám skrytý steh. Sešít a přetáhnout na líc. 60. No... a HOTOVO!!!


Ukázky jiných etue...


Moje věrná návštěvnice Dášenka už podle návodu etuíčko ušila. Protože neměla doma magnetky, vyšeřila zapínání po svém a použila knoflíček. S jejím svolením pro vás níže uvádím její fotky. Posuďte sami, pěkné, šikulka?
Danuška, moje "pečworková" kamarádka, to chtěla už víckrát vzdát a se šitím praštit, ale já jsem jí to nedovolila. O to větší radost vždycky mám, když něco nového a pěkného ušije. Teď mám radost o to větší, že ušila něco podle mého návodu. Danuš, děkuji za fotky ;-)...
Chcete si ušít etue? Směle do toho... tady je šablonka.
Tak to byl zase jednou nadlidský výkon, ufff. Doufám, že se mi to podařilo aspoň trochu srozumitelně popsat ;-). Já vím, stačilo méně fotek, popsat to v méně krocích, ale já dělám fotoromány pro ty, které potřebují vidět každý krok. Takže jestli je to pro vás moc podrobné a nudila jsem vás, omlouvám se za to. Tak co, zdá se vám to složité? Nééé, vůbec, to hravě zvládnete. Takže, já vám přeji hodně zdaru při šití etue - je to pěkný doplněk do kabelky, ale i milý dáreček či pozornost. Ať nám šije nit...

Magnetky můžete koupit ve dvou velikostech a ve více "barevných" provedeních třeba u mojí kamarádky Magdy Liškové v jejím internetovém obchůdku na Fler. Myslela jsem, že má i karabinky, ale nevidím je u ní. Zkuste ji oslovit, ona je ochotná rozšířit sortiment a nebo má, jen ne vystavené. Nakoukněte taky do Šitíčka u Zuzky, má krásný a velký výběr 140-cýtek látek a doplňků má "habaku".

Přeji pěkné šití, vaše Martina...